Firma Adı İletişim Konum
BİLGİ YAYINEVİ BASIM DAĞITIM KİTABEVİ VE KIRTASİYE A.Ş.
MEŞRUTİYET CAD. NO: 46/A MUTLU APT. / ÇANKAYA / ANKARA / TÜRKİYE
İletişim: +90 312 431 8122
Web: https://www.bilgiyayinevi.com.tr/
Salon: 2
Stant: 218B
Ürün Grupları
  • Kultur Yayinlari

Bilgi Dağıtım Mecidiyeköy Şubesi Gülbahar Mh., Gülbağ Cd. No33 A-B Blok Mecidiyeköy - 34387 / İSTANBUL Tel (90.212) 217 63 40-44 / 522 52 01 Faks (90.212) 217 63 45 / 527 41 19 Web www.bilgiyayinevi.com.tr E-Mail [email protected] Bilgi Yayınevi Eski gazeteci ve kitap aşığı Ahmet Tevfik Küflü önce 1956 yılında Ankara Sakarya Caddesi nde Bilgi Kitabevi ni açtı. Bu kitabevi kısa sürede dönemin yazar ve şairlerinin, sanatçılarının, kitapseverlerin uğrak noktası haline gelecek ve Ankara nın simgeleşen kültür sanat noktalarından biri olacaktı. Kitabevinin açılışından 9 yıl sonra 1965 te Bilgi Yayınevi kuruldu. Bu adım 1972 de, kitapların ülke genelinde dağıtımını sağlamak amacıyla İstanbul da kurulan Bilgi Dağıtım ile güçlendirildi. Bilgi Yayınevi kuruluşundan itibaren editör veya danışman olarak bünyesinde yer alan Cevdet Kudret, Attilâ İlhan, İlhami Soysal, Turgut Özakman gibi değerli isimlerle ülkemizdeki yayıncılık alanında etkin bir rol üstlendi. Türk edebiyatına yön veren değerli yazarların ve eserlerin ilk dönem yayıncılarından oldu. Zaman içinde edebiyatla birlikte sosyal bilimler, yakın tarih, güncel politika alanlarındaki yayıncılıkta da belirleyici bir yer edindi. 1990 lı yılların başından itibaren, çocuk okuru olmayan bir toplumun yetişkin okuru olmaz ilkesinden hareketle çocuk kitapları yayımlamaya başlayarak Türkiye nin en çok okunan yazarlarıyla çocukları buluşturdu. Son yıllarda yayıncılık teknolojilerinin gelişimiyle sesli kitap, e-kitap çalışmalarına da ağırlık verdi. Yarım asrı aşkın sürede binlerce kitap yayımlayan Bilgi Yayınevi, bugün de yıllara dayanan yayıncılık deneyimi ve birikimini günümüz ihtiyaçlarına uygun çağdaş bakış açısıyla birleştirerek okurlarına yeni kitaplar sunmanın heyecanıyla yoluna devam ediyor.

YAŞLI ADAM VE DENİZROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Yaşlı Adam ve Deniz (İhtiyar Balıkçı), Ernest Hemingway in ölümsüz eserlerinden biridir. Hemingway 1953 te Pulitzer Ödülü nü Yaşlı Adam ve Deniz le kazanırken, 1954 te aldığı Nobel Ödülü nde de bu başyapıtının önemli bir payı olmuştur. Yaşlı bir Kübalı balıkçının açık denizde dev bir kılıçbalığıyla olan can yakıcı mücadelesini, son derece sade ve kuvvetli kelimelerle anlatır. Bu hikâyesiyle Hemingway, yenilgiye karşı cesaret, kayba karşı şahsi başarı temasını kendine has modern üslubuyla yeni baştan anıtlaştırmıştır.

ŞU ÇILGIN TÜRKLERBELGESEL ROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

1948 yılında on arkadaşıyla on gün boyunca, Polatlı dan Dumlupınar a kadar yayan yürüyen Turgut Özakman, Milli Mücadelenin romanını yazmaya o gün karar vermiş. Şu Çılgın Türkler 57 yıllık bir araştırmanın ürünüdür. Şu Çılgın Türkler, dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlardan birinin, emperyalizme karşı verilmiş ve kazanılmış ilk kurtuluş savaşının, bir millileşme ihtilalinin romanıdır. Cumhuriyetimize karşı yapılan saldırıların en yoğun olduğu şu günlerde, cumhuriyetin kılık değiştire değiştire gelen emperyalizme rağmen nasıl kazanıldığının eşsiz öyküsü.

MAVİ SÜRGÜNYAŞAM ÖYKÜSÜ
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Halikarnas Balıkçısı, Mavi Sürgün için demişti ki: Karakolda ona, İstiklal Mahkemesi ne gideceksin denir. Niçin İstiklal Mahkemesi ne gittiğini bilmez. İki jandarma ile, kelepçeli olarak İstiklal Mahkemesi ne sürüklenir. Mahkemenin bulduğu bir suç vardır. Sonunda cezasının idam olacağı anlaşılır. Sabırlık ve tarlakuşu eller, göğüste kavuşturulmuş, idamı bekler. Sürgün edileceksin, denilir. Sürgün yeri Bodrum, bir muammadır, bir karanlıktır. Ama işte apansız karanlık kalmaz. Bu Mavi Sürgün yazısı, bu işin nasıl olduğunu anlatacaktır. Halikarnas Balıkçısıkimdir? sorusunun en en kestirme yanıtıdırMavi Sürgün.

ZIKKIMIN KÖKÜGÜLMECE - ROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Zıkkımın Kökü, Muzaffer İzgü nün kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı bir roman, Muzo karakteri ise yazarın ta kendisi. Romanında; Adana da, kiralık bir arsanın ortasına kurdukları derme çatma gecekonduda ailesiyle birlikte verdiği yaşam mücadelesini anlatıyor. Daha ilkokula giderken yaz tatillerinde çalışmaya başlayan Muzo bir çok iş yapmak zorunda kalır.Yazlık sinemalarda gazoz, sokaklarda darı, su, şeker satar, karpuz yükler, babasıyla seyyar satıcılık yapar. Bazen gazoz şişelerini yıkar, bazen lokantada bulaşıkları. Vestiyere bakar, muavin olup bir kamyonla yollara düşer. Sokak aralarında annesinin pişirdiği kuru patlıcan dolmalarını satar. Kahvede çırak olur, çay-kahve dağıtır, sevdiği kızın peşinden pamuk toplamaya gider. Adana nın gecekondu mahallelerinde geçen bu zorlu hayat, Muzo nun bakış açısından anlatılır. Harcanan emek, para kazanıp aileye destek olmanın sevinci, yardımlaşma ve dayanışma, kimi zaman boşa giden çabalar, hayal kırıklığı Her türlü zorluğa karşın, inadına direnmek, yılmadan karşı koymak, hep yeniden başlamak Ve mutluluğun tarifi: Bizim mutluluğumuz çok basitti. Tencerede yemeğimiz olsun, çıkında ekmeğimiz, lambada gazımız, ocakta çaydanlığımız, yeterde artardı bile... Muzaffer İzgü nün, yaşamöyküsü nü anlattığı Zıkkımın Kökü, aynı adla sinemaya da uyarlandı. Memduh Ün ile Macit Koper in senaryolaştırdığı, yönetmenliğini Memduh Ün ün yaptığı; Menderes Samancılar, Meriç Başaran, Günay Girik, Elif İnci, Sırrı Elitaş ve Emre Akyıldız ın rol aldığı Zıkkımın Kökü filmi, Hindistan Udaipur Film Festivali nde Altın Film, Tokyo Film Festivali nde Asya nın En İyileri, İspanya da En İyi Yönetmen ödüllerine değer görülürken; Adana da Altın Koza da beş ödül birden, Kültür Bakanlığı Ödülü, Paris te 1994 te Cine Junior en büyük ödülünü de aldı.

FİLOZOF MEŞEROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Herkes üzerine düşeni yapmazsa ne olur? Yükümüzü başkasına taşıttırmak istesek ne olur? Toplu halde tembellik iyi midir? Rahata düşkünlüğün bedeli nedir? Uzun zaman önce yapılmış hatalar düzeltilebilir mi? Bir hatayı kabul etmemek ikinci hata mıdır? Doğruyu yanlıştan ayıran nedir? Neden bazıları doğrulara inanmak istemez? Neden bazıları sorunları çözmek yerine onlarla yaşamayı ve acı çekmeyi sever? Acı çekmek kader mi? Düşünmek çok zor bir iş mi? Dedikodu bir düşünme şekli mi? Kendisini eleştirmeyen toplumu ne bekler? Tek başına kalmak yanılmak mı demektir? Vazgeçmeyenler için bir olasılık daha var mıdır? Bu sorulardan bazılarını merak ediyorsanız Filozof Meşe yi okumanız gerekebilir.

BANA BİR RESMİNİ YOLLAROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Sözüm telden gelir, aklım gülden gelir, elin oğlu elden gelir, eğlen gönlüm eğlen, yaşam dediğin sevi mden gelir, yarın beklediğin ölüm, şaşırtır seni bugünden gelir Bana Bir Resmini Yolla, kışlada başlayan dostluğun küçük mektuplarla çoğaltıldığı, türkülerle düşleri süsleyen, Türkiye nin 30 lu yıllarına mercek tutan, Cumhuriyet aydınlığını, devrimlerin etkilerini, hastalıklarla mücadeleyi satırlardan yansıtan bir vefa öyküsü. Hidayet Karakuş, akıcı ve yalın kalemiyle bizim masalımızı anlatıyor.

PERŞEMBE GÜNÜ CİNAYET KULÜBÜROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

DÖRT SIRA DIŞI ARKADAŞ. ŞOK EDİCİ BİR CİNAYET. PERŞEMBE GÜNÜ CİNAYET KULÜBÜ NE HOŞ GELDİNİZ! Huzurlu bir emekli köyünde yaşayan yetmişli yaşlardaki dört arkadaşın haftada bir Perşembe günleri toplanıp yaptıkları bir etkinlik vardır: Zihin jimnastiğiyle daha önce çözülememiş cinayetleri çözmek. Peki bu dört sıra dışı arkadaş kendilerini hemen yanı başlarında işlenen vahşi bir cinayet vakasının ortasında bulunca ne yapacaklar? Elizabeth, Joyce, İbrahim ve Ron seksenlerine merdiven dayamış olabilir ama hâlâ pek çok numaraları var. Bu aykırı ama harika çete çok geç olmadan katili yakalayabilecek mi? Mizah dozu yüksek bir polisiye olanPerşembe Günü Cinayet Kulübü, Richard Osman ın ilk romanı olmasına karşınyayımlandığı yıl İngiltere de bir milyonun üzerinde satarak rekor kıran ilk kitap oldu, The Sunday Times ın çoksatanlar listesinde 40 hafta boyunca 1 numarada kaldı, pek çok dile çevrildi. 16 Eylül 2021 de çıkan serinin ikinci kitabı İki Kez Ölen Adam da çıkar çıkmaz İngiltere de çoksatanlar listesinin ilk sırasına yerleşti. Övgüler: Tam bir her şeyden kaçış kitabı. Guardian Dâhice, etkileyici ve iğneleyici bir mizah! Good Housekeeping Richard Osman ın son derece başarılı ilk romanı, ender rastlanan bir kitap. Komik bir gizem barındıran başarılı bir suç romanı. Irish Times Yılın en eğlenceli kitaplarından... İyi yazılmış, kahkaha dolu ve oldukça keyifli. Daily Express

CEZERİ VE MEZOPOTAMYA DAKİ SIRROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

İçindeki sesi dinle, hayal et, iste, çalış ve başar. Yeryüzündeki ilk robotu yapan, ilginç icatlarıyla tarihe damgasını vuran, Anadolu topraklarının yetiştirdiği mucitle tanışmaya hazır mısınız? Cezeri, ortaçağın en büyük mühendislerinden. Onun gizemli hayatını ve Mezopotamya nın sırını, edebiyatımızın güçlü kalemi Mavisel Yener in içtenlikli dilinden okurken şaşıracak, sıradışı bir maceraya yelken açacaksınız.

PAPİRÜSANTİK DÜNYADA KİTAPLARIN İCADI
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Duman, taş, kil, deri, kumaş, ağaç ve ışık... İlk sayfalar, ilk kitap, ilk kütüphane, ilk kitapçı... ve yazılı sözcüklerin peşinde bugüne kadar uzanan serüven... Yazılı anlatımın izini süren okurlara yazılmış gelmiş geçmiş tüm kitapların mucizevi hikâyesidir Papirüs. Sözcüklerin uzay-zamanda yolculuk edebilmesi için icat ettiğimiz nesnenin ve neredeyse otuz asırdır onu koruyanların yolculuğuna dair bir anlatı. İskender in savaşlarından Vezüv ün patlamasına, Kleopatra nın saraylarından Hypatia nın ölümüne, iç savaşta neredeyse yok olan Saraybosna Kütüphanesi nden her gün binin üzerinde kitap girişi yapılan Oxford Kütüphanesi nin dehlizlerine Okuru zaman yolculuğuna çıkaran bu kitap, dünyanın dört bir yanında kitapların doğumuna ve ölümüne tanıklık etmeye çağırıyor. Tüm bu maceranın gerçek kahramanlarıysa tıpkı bizim gibi sıradan okurlar. Kitapların, kütüphanelerin tarihini günümüz edebiyatıyla paralellikler kurarak aktaran Irene Vallejo nun akıcı dili, sayfaların kitaplara dönüşmesine ve okumaya duyulan sevgiye dair muhteşem bir atmosfer oluşturuyor. Tarih ile edebiyatın büyüleyici bir kesişim noktasından ortaya çıkan Papirüs, İspanya da Ulusal Deneme Ödülü, Eleştirel Göz Ödülü, İspanyol Kitapçılar Birliği Ödülü gibi prestijli ödüllere layık görülen bir eser. Aynı zamanda birçok dile çevrilen bu başyapıt, eleştirmenler ve ünlü yazarlar tarafından da övgüyle karşılandı. Vallejo zekice bir karar vererek akademik dil yerine hikâye anlatıcısının sesini seçmiş. Papirüs arka arkaya sıralanmış bilgiler olarak değil bir hikâye gibi okunuyor. Böylece okumayı tutkuyla seven bir okurun, kitaplara övgüsü olan bu büyüleyici deneme daha duygusal, daha açık bir hal almış. Alberto Manguel Çok iyi yazılmış bu başyapıtın atmosferi gerçekten hayranlık verici sayfalardan, kitaplara ve okumaya duyulan sevgiden oluşuyor. Mario Vargas Llosa

KÖPEKLERİ SEVEN ADAMROMAN
ÜRÜN AÇIKLAMASI:

Küba edebiyatının yaşayan en önemli yazarı sayılanLeonardo Padura, bu romanın örgüsünü devrimci lider ve komünist kuramcıLeon Troçki nin 1940 yazında, Meksiko kentinde NKVD ajanıRamón Mercadertarafından öldürülmesi etrafında kurarken, 20. yüzyılın en büyük tarihsel dramlarından birine ve insanlığın en uzun süren ütopyasının ikilemlerine ışık tutuyor. Eleştirmenler tarafından yazarın en önemli eseri kabul edilenKöpekleri Seven Adam,Troçki nin Büyükada, Paris ve Meksika daki sürgün yılları hakkında az bilinen gerçekleri ortaya koymasıyla,tartışmalı konulara girme cesaretiyle ve sürükleyici bir polisiye roman tarzındaki kurgusuyla her tür okurun ilgisini çekebilecek bir okuma deneyimi sunuyor. 2015 yılında Asturias Prensesi Edebiyat Ödülü de dahil olmak üzere çok sayıda ödüle layık görülenLeonardo Padura nınKöpekleri Seven Adamromanı sürgündeki bir devrimcinin çalkantılı yaşamı ve peşindeki NKVD ajanının suikast planları ile ilerleyen muhteşem bir siyasi gerilim.

Firmanın kayıtlı temsilcilik bilgisi bulunmamaktadır.

Firmanın kayıtlı marka bilgisi bulunmamaktadır.